logo
УТЕПЛЕННЯ БУДИНКІВ ПІНОПОЛІУРЕТАНОМ
(044) 209-50-91
dniprobudcom@ukr.net
щодня з 0900 до 1800


Обсяги застосування пінополіуретану (ППУ) для теплоізоляції різних об'єктів безперервно зростають. З 1999 р. по до крізісний 2008 р. споживання компонентів для ППУ в Росії виросло майже в 5 разів. Значно збільшився попит і на обладнання для напилення та заливки ППУ.

material-mozhno-primenyat-i-snaruzhi-zdaniy

Застосування ППУ могло бути і більш широким, якби не існуючі міфи і просто невірна інформація про ППУ.

Опитування, проведене компанією «АГК» на будівельних майданчиках, базах і супермаркетах будматеріалів показав: у 1500 опитаних щодо ППУ є наступні думки:

ППУ - горючий матеріал - 56%.

ППУ виділяє токсичні речовини - 73%.

ППУ вбирає вологу, як губка - 22%.

ППУ з часом темніє і відвалюється - 17%.

ППУ - хороший утеплювач, але дорогий - 9%.

Нічого не знають про властивості ППУ - 15%.

Відмінний утеплювач - 2%.

На питання, звідки їм це відомо, опитані (крім п. 6 і п.7) відповісти не змогли.

Спробуємо розібратися з кожним думкою.

1. «ППУ - горючий матеріал .....»

Всі основні системи ППУ, як відомо - важко горючі матеріали, тобто є стійкими до впливу відкритого полум'я і теплового випромінювання: група горючості Г2, Г3 по ГОСТ 12.1.044-89.

До цієї ж групи належать ВСЕ утеплювачі, включаючи пінопласти, пенополістіроли, спіненого поліетилену і т.д. Виняток становить негорючий утеплювач на основі базальтового волокна, але він, на жаль, відрізняється підвищеною гігроскопічністю.

Ще один негорючий утеплювач - керамзит. Однак, сфера його застосування досить обмежена і для отримання відчутного ефекту теплоізоляції необхідний шар керамзиту мінімум в 30 см.

Виходить, що ППУ - такий же помірно горючий матеріал, як і всі інші, але, на відміну від пінополістиролу, ППУ в своєму складі має антипірен, який не дає полум'я распостр-няться і переводить ППУ в розряд самозатухающих матеріалів. Простіше кажучи, є сторонній джерело вогню - ППУ горить, немає джерела вогню - ППУ не горить.

ППУ отримують з двох компонентів - поліольного компонента А (містить поліоли, стабілізатори, каталізатори та спінювач) і ізоціонатногокомпонента Б. До 2003 року компоненти «А» не мали у своєму складі антипірену - тріхлоретілфосфата (ТХЕФ), тому що це зменшувало термін зберігання компонента. Він поставлявся з компонентом «А» окремо і бригада з напилювання повинна була додавати ТХЕФ в компонент «А» безпосередньо перед його використанням.

Таким чином, протипожежні властивості теплоізоляції залежали від виконавців. Бригаді з напилювання вигідніше було взагалі не додавати антипірен в компонент «А», т.к. той уповільнює, хоча і незначно, процес спінювання ППУ. При цьому витрата компонентів збільшується, і, відповідно, збільшується собівартість робіт.

В результаті приміщення, оброблене зсередини ППУ без антипірену або з його недостатньою кількістю, могло загорітися при проведенні електрозварювальних робіт, неправильному поводженні з відкритим вогнем і проч. В даний час таких компонентів вже не існує.

Сучасні компоненти «А» в своєму складі мають ефективні антипірени, які роблять ППУ самозатухаючим, тобто негорящіх поза полум'ям джерела вогню.

2. «ППУ виділяє токсичні речовини .....»

Взагалі кажучи, шкідливі речовини в какойто мірі виділяють всі предмети, виготовлені з пластмаси. Ні для кого не секрет, що навіть в нормах Санепідемнагляду встановлено міні-мальное кількість шкідливих речовин, який вважається безпечним для здоров'я. Наприклад, знайомий усім запах нової машини - це шкідливі летючі хімічні сполуки, які якийсь час випаровуються з пластмасових деталей.

Недорога меблі виділяє токсичний формальдегід, тому що в ДСП міститься велика його кількість. Плити ОСП, які використовують для обшивки стін в каркасному житловому будівництві, ще більш токсична, тому що формальдегіду в них більше.

Абсолютно екологічно безпечними можуть вважатися лише природні матералів: камінь і дерево, не оброблене антисептиками.

Серед утеплювачів лідером за екологічності є мінвата, т.к. сама вона не виділяє леткі хімічні речовини. Зате вона виділяє все той же формальдегід, що міститься в склеюючої основі, яка дозволяє волокнам якийсь час зберігати свою форму. До того ж, мінвата - алерген. Тому вона заборонена для використання в дитячих і дошкільних установах.

Що стосується ППУ, то факт виділення летючих хімічних речовин раніше дійсно мав місце. Бувало, що характерний запах зберігався в приміщенні після напилення ППУ протягом декількох тижнів. Причина цьому - вже знятий з виробництва компонент «А».

Не вдаючись у подробиці, відзначимо, що технологія виготовлення вітчизняних компонентів ППУ до 2003 року передбачала використання високолетких ефірних фракцій. В даний час ця технологія не використовується. Сучасні компоненти не мають цього недоліку і при перевірці через три доби після нанесення ППУ, ніяких шкідливих речовин у приміщенні не виявляється.

Протягом двох-трьох діб, залежно від товщини шару, ППУ звільняється від невеликої кількості залишкових реакційних газів і після цього екологічно абсолютно безпечний.

3. «ППУ вбирає вологу як губка .....»

Для визначення здатності матеріалу вбирати вологу застосовується метод насичення зразка водою і контрольних зважувань «до» і «після».

Для порівняння гігроскопічності різних матеріалів потрібно зважити зразки випробовуваних матеріалів, потім помістити їх в камеру над струменем пари, а через певний час витягти їх звідти і ще раз зважити.

Результати випробувань
Матеріал

Щільність, кг / куб.м.

Насичення вологою,%

1

Мінвата

15

15-18%

2

Пінзеля, Екоп

15

12-13%

3

Пінополістирол

от 15 до 30

9-10%

4

ППУ, Пеноплекс

от 20 до 35

5-7%

5

ППУ

от 40 до 60

2-4%

6

ППУ

от 60 до 80

1-2%


Ви бачите: з усіх протестованих матеріалів ППУ найменш гігроскопічний. При цьому, чим вище щільність ППУ, тим нижче його гігроскопічність.

Виконавцям вигідніше працювати з ППУ меншої щільності через меншої витрати компонентів. Користуючись тим, що замовник не здогадується або не в змозі перевірити щільність ППУ, чи не-які виконавці використовують матеріал, не відповідний технічним вимогам. Буває так, що ППУ з малою щільністю довго перебуває в прямому контакті з водою, яка неминуче з часом проникає в його структуру. Але інші теплоізоляційні матеріали наситяться во-дою набагато раніше.
Це не означає, що матеріал поганий. Це означає, що потрібно правильно вибирати щільність ППУ, дотримуватись вимог СНиП і ... контролювати виконавців.

4. «ППУ з часом темніє і відвалюється .....»

Через дії прямих сонячних променів незахищений ППУ руйнується на глибину приблизно 1 мм на рік. Просте фарбування водоемульсійною фасадної, масляної, олійною фарбою або мастикою будь-якої марки надійно захистить ППУ і продовжить його термін служби до 25-30 років.

Якщо ППУ відвалюється від ізольованої поверхні, значить, він був нанесений на вологу, іржаву або маслянисту поверхню. Якщо поверхня чиста і суха, то адгезія ППУ становить від 1,5 до 2,5 кг / кв.см., Що дорівнює показнику склеювання двох рівних знежирених поверхонь за допомогою поліуретанового клею.

5. «ППУ - хороший утеплювач, але дорогий .....»

Дійсно, на перший погляд утеплення ППУ дорожче, ніж утеплення пінополістиролом або мінватою. Спробуємо розібратися.

По-перше, зазвичай, при підрахунку витрат, пов'язаних з утепленням, не враховуються витрати на монтаж утеплювача, а це становить значну частину загальної вартості при утепленні лис-тами (плитами) теплоізоляції. ППУ не потребує монтажі, у вартість закладений весь комплекс робіт.

По-друге, ППУ не потребує застосуванні Вологовідвідний мембран, як листові і рулонні утеплювачі, т.к. у нього відсутня повітряний прошарок між утеплювачем і поверхнею, сле-послідовно, точка роси знаходиться всередині теплоізолюючого шару і конденсат не з'являється.

По-третє, термін експлуатації ППУ незрівнянно вище, ніж у інших видів теплоізоляції. Прийнято вважати, що теплові втрати будівель і споруд підвищуються щороку в середньому на 6%. Це пов'язано з втратою теплоізоляцією своїх первинних властивостей.

З плином часу теплові втрати підвищуються до 40 - 50% і навіть до 60% від початкового рівня в залежності від типів утеплювача.

ППУ не обсипається, не вбирає вологу і не дає з'являтися конденсату, тому експлуатується до 50 років, причому його властивості через 50 років залишаються практично такими ж, як і на початку. З плином часу у ППУ незначно слабшають міжмолекулярні зв'язки, що трохи змінює лише механічні характеристики ППУ.

На жаль, лише деякі усвідомлюють цю проблему, для більшості її просто не існує, тому що вона не очевидна. Наявність утеплювача вселяє впевненість, хоча насправді ефективність такого утеплювача через 6-10 років падає наполовину.

Якщо ж слідувати рекомендаціям і хоча б кожні 10 років змінювати утеплювач, то вартість ППУ виявиться набагато нижче, тому що ППУ утеплює один раз і практично назавжди.

В одному з передмість Лондона знаходиться завод, де стіни і дах одного з цехів утеплили ППУ ще в 1957 році. Ця будівля вважається першим об'єктом у світі, де була застосована теплоізоляція ППУ. У 2005 році будівлю було знесено. Експерти концерну BASF взяли на аналіз утеплювач і після його вивчення видали короткий висновок: «Механічні і теплоізоляційні властивості ППУ практично не змінилися».

Уявіть, скільки минуло років і на скільки змінився світ з 1957 року. І всі ці роки ППУ економив господарям заводу чималі гроші на опаленні - і це при тому, що максимально низька зимова температура в Англії - всього мінус 5 градусів за Цельсієм.

Висновки

Як ви самі переконалися, міфи про ППУ є всього лише думками необізнаних людей.

«Десь чули» і «хтось говорив» - це не аргументація, а просто чутки.

Ніякі лабораторні випробування не підтверджують того, в чому так були впевнені опитувані. Насправді ППУ не токсична інших утеплювачів, не горить, не вбирає вологу. А що стосується упередженої думки про ППУ, то це пояснюється кількома причинами:

Некомпетентністю і безвідповідальністю деяких «фахівців».

Недосконалістю устаткування для ППУ деяких виробників.

Неусвідомленим страхом потенційних споживачів перед незнайомим матеріалом.

Небажанням виробників листових і рулонних утеплювачів втрачати свою частку ринку.

Ми всі розуміємо : будь-який виробник хоче , щоб купували тільки його продукцію , причому скрізь , завжди і якомога більше. Це, напевно , нормально. Але коли ви , керуючись невірними уявленнями або недобросовісної інформацією , вибираєте не оптимальний за співвідношенням « якість - ціна» , не найкращий за своїми характеристиками , не найефективніший матеріал - це неминуче викличе проблеми в майбутньому. Не варто думати : « Мовляв , зараз какнибудь утеплили - і добре , а там подивимося ». Немає нічого більш постійного , ніж тимчасові заходи - і протягом багатьох років ви будете втрачати тепло , тобто гроші .

В останні роки завдання ефективної теплоізоляції почали вирішуватися належним чином по всій країні. Хоча нові СНиП на теплоізоляцію працюють тільки 6 років, вже більш ніж на 12-ти% об'єктів тепло-та водопостачання в РФ застосована теплоізоляція ППУ. І це - тільки початок.

На думку експертів у галузі зберігаючих технологій, напилюваний пінополіуретан, як утеплювач, буде неминуче відвойовувати позиції у менш ефективних матеріалів.

За ППУ - майбутнє, яке починається прямо зараз.